fbpx
Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
9985 Ft felett ingyenes szállítás!
5000 Ft felett ajándék!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
Gyógynövények
Mire jó az édesgyökér? Mennyit szabad egy nap fogyasztani belőle?

Mire jó az édesgyökér? Mennyit szabad egy nap fogyasztani belőle?

A növény, aminek a medvecukor az ízét köszönheti, megszámlálhatatlan egészségvédő hatóanyagot rejt magában. Pontosan milyen céllal és kiknek érdemes alkalmazni? Szedhető-e magas vérnyomás mellett édesgyökér tartalmú étrend-kiegészítő? Erről írtunk!

Mire jó az édesgyökér? Mennyit szabad egy nap fogyasztani belőle?Az édesgyökér napjainkban elsősorban a medvecukor nevű, eléggé megosztó édesség alapanyagaként ismert. Ám függetlenül attól, hogy a nagy medvecukor-vita melyik oldalán állunk (imádjuk vagy éppen ki nem állhatjuk), érdemes tudni, hogy a növény, aminek ízét köszönheti, megszámlálhatatlan egészségvédő hatóanyagot rejt magában. Ezekhez persze egyéb úton is hozzájuthatunk, például étrend-kiegészítő szedésével is – amit a lentebb olvasható jótékony hatások alapján érdemes mindenkinek fontolóra venni.

Az édesgyökér előfordulása, története

Az igazi édesgyökér (Glycyrrhiza glabra) a hüvelyesek rendjébe, ezen belül a pillangósvirágúak családjába tartozó faj. Magyar népies nevei: édesfa, mézgyökér, cukorkóró, mézrudacska.

A Földközi-tenger vidékén, Kelet-Ázsiában, Amerikában és Ausztráliában őshonos cserje 1-2 méter magasra nő, szórt állású, élénk zöld, 9-17 levélkéből álló levelei vannak, apró, világoskék vagy lila virágai pedig fürtökbe tömörülnek. Május-júniusban virágzik. Termése 3-5 magvat tartalmazó hüvely.

Gyökere és gyöktörzse régóta használatos a népi gyógyászatban, például a torokfájás, a köhögés és a gyomorpanaszok enyhítésére. Az egyiptomi fáraósírokban is megtalálták, és már az ókorban is ismerték, fogyasztották, de a krumpli megjelenésével és elterjedésével a felhasználása visszaszorult. Kínában a mai napig nagyon népszerű, a gyógynövényalapú szereik közel felében megtalálható.

Az édesgyökér jótékony hatásai a szervezetünkre

Több mint 300 különböző növényi vegyület található az édesgyökérben. Gyökerének fő aktív összetevője a glicirrizin, egy triterpén szaponin, aminek édes ízét is köszönheti. Emellett flavonoidok, kumarinok szterolok és cukrok is találhatóak benne. A glabridin az édesgyökér legnagyobb mennyiségben előforduló és egyik legtöbbet vizsgálat flavonoidja.

Enyhíti a gyomorbántalmakat, nyugtatja és védi a gyomrot

Egy kettős vak vizsgálatban (amikor a tesztelésben résztvevő orvos sem tudja, mely betegek kaptak valódi kezelést és melyek hatóanyagmentes placebót) kimutatták, hogy az édesgyökér-kivonat enyhíti a hányingert, a hasi fájdalmakat és a gyomorégést.

Az édesgyökér összetevői gyulladáscsökkentő és görcsoldó hatásúak, elősegítik a gyomor és a nyombél nyálkahártya normál működésének fenntartását, épségének megőrzését. Emiatt különösen hasznos ételmérgezés, gyomor- és nyombélfekély, gyomorhurut, reflux és gyomorégés esetén.

Kutatások szerint az édesgyökér kivonata segíthet a Helicobacter pylori baktérium megölésében is. Ez a legelterjedtebb emberi gyomor-bélrendszeri kórokozó: a gyomorfekélyek 70-90 százalékában kimutatható és a gyomorrák kialakulásának kockázatát 3-5-szörösére emeli.

édesgyökér gyógyteaKitisztítja a légúti rendszert, segíthet a légzőszervi problémák kezelésében

Az édesgyökeret évezredek óta alkalmazzák köptető, nyákoldó és köhögéscsillapító hatása miatt. A népi gyógyászatban nyersen, önmagában vagy más növények részeivel összekeverve köhögés, szamárköhögés és influenza ellen gyógyteának elkészítve fogyasztják.

Tudományos vizsgálatok igazolták, hogy az édesgyökérben található glicirrizin a légúti nyálkahártyák kiválasztásának fokozásán és a hám csillószőrös működésének serkentésén keresztül éri el köptető hatását. Emellett az édesgyökér lazítja a simaizmokat, megakadályozza a hörgők görcsös összehúzódásait, valamint a fájdalmat és a gyulladást is csökkenti.

Mindezeknek köszönhetően az édesgyökér-kivonat kitűnően tisztítja a tüdőt és a légutakat, jól oldja a hurutot, és könnyebbé teszi a légzést. Hasznos lehet köhögés, torokfájás, asztma, hörghurut esetén.

Erősíti az immunrendszert, vírus-, baktérium- és gombaellenes hatással bír

Az édesgyökér serkenti az immunvédekezésben fontos szerepet játszó interferonok (IFN) termelését. Ezek olyan fehérjék, amelyeket a különböző kórokozók (vírusok, baktériumok, paraziták vagy akár tumorsejtek) által megtámadott szervezet sejtjei bocsátanak ki.

Az édesgyökérben található vegyületek közül a glicirrizin (GL), a glicirrizinsav (GA), a likviritigenin (LTG), a likokalkon A (LCA), a likokalkon E (LCE) és a glabridin (GLD) azok, amelyek bizonyítottan vírus- és mikrobaellenes tulajdonságokkal rendelkeznek. Vizsgálatok alapján a vírusellenes összetevők a glicirrizin és a glicirrizinsav nevű triterpének.

Az elmúlt évek kutatásai alapján a glicirrizin gátolhatja a májgyulladást okozó hepatitis A, B és C vírus (HAV, HBV, HCV), az ajakherpeszt okozó 1-es típusú herpes simplex vírus (HSV-1), az övsömört okozó varicella-zoster vírus (VZV), a HIV, a SARS koronavírus, az Epstein-Barr vírus (EBV), a cytomegalovírus (CMV) és az influenzavírus A szaporodását.

Kutatások azt is igazolták, hogy az édesgyökér hatékonyabban megakadályozza bizonyos fogszuvasodásért felelős baktériumok szaporodását, mint a fogászatban leggyakrabban alkalmazott fertőtlenítőszer, a klórhexidin. Emellett az édesgyökérben található glabridin vegyület a fonalas és élesztőgombák ellen is hatásosnak bizonyult.

Támogatja a testzsír csökkentését

Az édesgyökérben található egy glabridin nevű flavonoid, amelynek szerepe lehet az optimális zsíranyagcserében és segítheti a testzsírtömeg csökkentését. Embereken végzett vizsgálatok is igazolták, hogy ez a hatóanyag csökkenti a különösen veszélyes zsigeri (viszcerális) zsírt, a testsúlyt, a testtömeg-indexet (BMI), valamint a vér koleszterinszintjét is.

Japán kutatók megállapították, hogy az édesgyökér-kivonat gátolja a zsírsavak képződését, és ezzel egy időben aktiválja a zsírsavak lebontását a májban. Ez a kettős hatásmechanizmus egészen egyedülálló és a zsírfelhalmozódás elnyomásához vezet.

2006-ban egy kiváló minőségű, 3 hónapig tartó vizsgálatban 51 résztvevőnek adtak édesgyökér-kivonatot, míg 52 résztvevőnek hatóanyagot nem tartalmazó placebo tablettát. A vizsgálat végén a kutatók azt találták, hogy az édesgyökér-kivonat fogyasztása jelentős mértékben megelőzte a súlygyarapodást. A jelenség hátterében a testzsír csökkenése állt, amit a kutatók úgynevezett DEXA méréssel határoztak meg.

édesgyökér a klimax tünetei ellenEnyhíti a menstruáció és a menopauza kellemetlen tüneteit

Az édesgyökér egyik tradicionális otthoni gyógymódja a menstruációs görcsöknek, illetve nagy valószínűséggel segíthet a menopauzával kapcsolatos kellemetlen panaszok, például a hőhullámok enyhítésében is.

Az édesgyökérben fitoösztrogének találhatóak, vagyis olyan növényi vegyületek, amelyek képesek a szervezetben az ösztrogén hatását utánozni. Egy 60 menopauzás nő részvételével végzett vizsgálatban az édesgyökér hatékonyabban csökkentette a hőhullámok időtartamát, mint a hormonterápiás kezelés.

Egy 2012-es vizsgálat, amelyben 120 hőhullámoktól szenvedő nő vett részt, megállapította, hogy az édesgyökér a hatóanyagmentes placebóhoz képest mérsékelten enyhíti a hőhullámok gyakoriságát és súlyosságát.

FONTOS TUDNIVALÓ!

Az édesgyökér egyértelműen egészséges és megfelelő mennyiségben fogyasztva teljesen biztonságos gyógynövény. Összetevői közül a glicirrizin azonban nagyobb mennyiségben csökkentheti a szervezet káliumszintjét, ami magas vérnyomáshoz, ödémásodáshoz, aritmiához, levertségérzéshez, súlyos esetben pangásos szívelégtelenséghez is vezethet. Szakértők ezért azt javasolják, hogy az édesgyökérből ne fogyasszunk napi 50 grammnál többet.

Egyes étrend-kiegészítőkben már glicirrizint nem tartalmazó, „deglicirrizinált” (DGL) édesgyökér található, de alapvetően az a legfontosabb, hogy szedéskor mindig kövesd a címkén szereplő utasításokat! Ha valamilyen betegségben szenvedsz vagy gyógyszeres kezelés alatt állsz, mindenképpen egyeztess a kezelőorvosoddal, mielőtt édesgyökér tartalmú étrend-kiegészítőt kezdenél használni!

Felhasznált irodalom
hu.wikipedia.org/wiki/Igazi_%C3%A9desgy%C3%B6k%C3%A9r selfhacked.com/blog/licorice/ healthline.com/health/licorice-the-sweet-root medicalnewstoday.com/articles/323761 thehealthy.com/nutrition/licorice-benefits/ nccih.nih.gov/health/licorice-root botanicalmedicine.org/licorice-root-antiviral-antimicrobial-antifungal/ verywellhealth.com/the-benefits-of-licorice-root-89727 nutraceuticalbusinessreview.com/news/article_page/Not_just_a_matter_of_inches/105928
Ha tetszett, oszd meg vagy kedveld!
Ezt láttad már?
Netamin Gyömbér + Borsmenta kapszula
Netamin Facebook oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér