A vas egy létfontosságú nyomelem, hiányában az emberi szervezet nem tud megfelelően működni. Egyik legfőbb feladata az oxigén hemoglobinon keresztül való szállítása a vérben, amivel kritikus szerepe van a sejtszintű energiatermelő folyamatokban. Ha étrend, illetve étrend-kiegészítés útján sem jutsz elég vashoz, szervezeted vasraktárai kimerülnek, ami állandó fáradtsághoz és legyengült immunrendszerhez vezet. A vashiánynak azonban számos egyéb, kevésbé nyilvánvaló jelei, tünetei is léteznek – most eláruljuk, melyek ezek, illetve azt is, hogy mi okozza a vashiányt és kiknek kell különösen odafigyelnie a vaspótlásra.
A vashiány gyakori (és kevésbé gyakori) jelei és tünetei
Az alacsony vasszint vashiányos vérszegénységet okoz. Ez azonban csak lassan, lappangva alakul ki. Kezdetben még olyan enyhe mértékű, hogy észre sem veszed a jeleit. Idővel azonban a vashiány súlyosbodik, a jelei és tünetei észrevehetően felerősödnek.
A vashiány leggyakoribb jelei és tünetei:
Szokatlanul erős fáradtság
Ha nincs elég vas a szervezetben, akkor nem termelődik elég hemoglobin, emiatt pedig nem jutnak elég oxigénhez az izmok és a szövetek. Ez erős fáradtsághoz és általános gyengeséghez vezet, ami tartósan jelen van, bármennyit is alszol és pihensz.
Megmagyarázhatatlan légszomj
Ha egyszerű testmozgás, például 1-2 emeletnyi lépcsőzés vagy valami megemelése után is levegő után kapkodsz, akkor jó eséllyel vashiányos vagy. Ez szintén az alacsony hemoglobinszint és az izmok rossz oxigénellátásának a következménye.
Érezhető, heves szívdobogás
A szapora szívverés egyik kifejezetten ijesztő tünete a vashiánynak. Mivel a sejtek nem jutnak elég oxigénhez, a szív magasabb fokozatba kapcsol, hogy orvosolja a problémát. Ha ezt a tünetet érzed, szinte biztos, hogy hosszabb ideje vashiányos állapotban vagy.
Sápadtság
A fakóbb, sápadtabb bőr, illetve az alsó szemhéj sápadtsága is a vashiány jellemző tünetei közé tartozik. A hemoglobin a vér festékanyaga, ám vashiány esetén csökken a hemoglobin szintje, ezért a vér és vele együtt a bőr színe is halványabbá válik.
A vashiány kevésbé gyakori jelei és tünetei:
-
fejfájás
-
csengő, zúgó, sziszegő hangok a fejben (tinnitus)
-
duzzadt, gyulladt, sápadt vagy furcsán sima felületű nyelv
-
szájszárazság, égő érzés a szájban, kirepedező szájszél, fekélyek a szájüregben
-
száraz, sérült bőr és haj, hajhullás
-
sóvárgás tápérték nélküli vagy ehetetlen dolgok iránt, pl. jég, föld, homok, agyag, kréta, papír, tisztítószerek
-
viszkető érzés
-
nyelési nehézségek (diszfágia)
-
kanál alakú körmök – a köröm szabad széle felfelé hajlik
-
nyugtalan láb szindróma – erős késztetés a láb mozgatására
-
hideg végtagok
Mindezek mellett a gyakori fertőzések is vashiányra utalnak, hiszen a vasnak kiemelt szerepe van az immunrendszer egészséges működésében is.
A vashiány okai és a veszélyeztetett csoportok
A vashiány az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a világ leggyakoribb ásványianyag-hiánya: a világ népességének 80 százalékát érinti! A vashiány oka lehet nem megfelelő vasbevitel, vérvesztés, felszívódási zavar, illetve terhesség is.
Veszélyeztetettnek számítanak az alábbi csoportok:
-
Tinédzser lányok
-
Menstruáló nők
-
Várandós és szoptató nők
-
Vegetáriánusok, vegánok
-
Intenzíven sportolók
-
Diétázók, egyoldalúan táplálkozók
-
Elhízottak
-
Idősebbek (65 év felettiek)
-
Felszívódási zavarokban szenvedők (pl. gluténérzékenység, gyulladásos bélbetegség, krónikus gyomorhurut, gyomor bypass műtét, gyomoreltávolítás, genetikai mutációk)
-
Krónikus veseelégtelenségben szenvedők
-
Gyomorsavcsökkentőt vagy vasat megkötő gyógyszereket szedők
-
Pangásos szívelégtelenségben szenvedők
-
Akik jelentős mennyiségű vért veszítenek (pl. gyakori véradás vagy vérvizsgálatok, sérülés, fertőzés, aszpirin vagy nem szteroid gyulladáscsökkentők szedése, erős menstruáció, műtét, gyomorfekély, gyomor- vagy vastagbélrák, aranyér, húgyúti vérzés)
Vaspótlás okosan: így csináld!
A máj, a sovány vörös húsok, a csirkehús és a tenger gyümölcsei is kiváló forrásai a szervezetben könnyen felszívódó hem vasnak. A növényi ételekben, például a lencsében, a babban, a sötétzöld levélzöldségekben, az olajos magvakban és diófélékben jóval nehezebben felszívódó nem hem vas található.
Fontos tudni azonban, hogy a vas felszívódása C-vitaminnal, A-vitaminnal és béta-karotinnal jelentősen növelhető. És mivel a vas felszívódását a kávé, tea, kalcium, magnézium, teljes kiőrlésű gabonák, magas rosttartalmú ételek, antibiotikumok, savcsökkentők, hormonkészítmények gátolják, ezért érdemes a vasat ezektől legalább 2 órás különbséggel bevenni.
A Netamin VAS-KOMPLEX szirup a gyomorhoz gyengéd, jól felszívódó vas-biszglicinátot, és a vasfelszívódást, vérképzést segítő összetevőket tartalmaz, ezért tökéletes választás a vaspótlásra!
Felhasznált irodalom
patchmd.com/signs-and-symptoms-of-iron-deficiency-in-men-and-women-b-63.html
betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/iron-deficiency-adults
healthline.com/nutrition/iron-deficiency-signs-symptoms
nhs.uk/conditions/iron-deficiency-anaemia/
Hozzászólások