fbpx
Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
9985 Ft felett ingyenes szállítás!
5000 Ft felett ajándék!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
Szív- és érrendszer
Érelmeszesedés, érszűkület, amely növeli a szívinfartkus kockázatát

Mitől alakulhat ki érelmeszesedés?

Az érelmeszesedést, érszűkületet csendes gyilkosnak is hívják, első jele gyakran maga a szívinfarktus. Mitől alakulhat ki, hogyan lehet küzdeni ellene? Olvasd el!

Érelmeszesedés, érszűkület, amely növeli a szívinfartkus kockázatátAz emberi test érhálózatának hossza mintegy 100 000 km – vagyis kb. 2,5-ször nagyobb, mint az Egyenlítő hossza. Ennek az elképesztően bonyolult rendszernek részei az artériák, amelyek feladata, hogy az oxigénben gazdag vért a szívtől a test minden pontjához elszállítsák. Az érelmeszesedés (arteriosclerosis) az artériák belső falainak zsírok lerakódása miatt történő beszűkülésével, és megkeményedésével járó betegség. Az érelmeszesedés világszerte a korai halálozás nagy részéért felelős. Azonban ha időben lépéseket teszünk, a folyamat lassítható, vagy akár meg is állítható. Összefoglaltuk, mit érdemes az érelmeszesedésről tudni, és hogy mit lehet ellene tenni.

Mi az érelmeszesedés?

Az egészséges artériák hajlékonyak, rugalmasak és erősek. Az érbelhártya sima, így a vér áramlása akadálytalan. Idővel azonban az artériák elveszítik rugalmasságukat, érbelhártyájuk megvastagodik, és merevvé válik. Az érelmeszesedés leggyakoribb oka, hogy az érbelhártya alá kásaszerű anyag rakódik le, mely később a kalciumlerakódások miatt megkeményedik. Ennek hatására úgynevezett plakkok keletkeznek, melyek koleszterinből, különböző salakanyagokból, kalciumból és egyéb zsírokból állnak. A plakkok okozta megkeményedések miatt az érintett érszakasz rugalmatlanná válik, megreped. A repedésekben a vérlemezkék összetapadhatnak, így csökkentve tovább az ér átmérőjét. A vér emiatt nem tud akadálytalanul áramlani, érszűkület alakul ki, ami súlyos betegségekhez vagy halálhoz vezethet.

Az érelmeszesedés kialakulásának oka

Számos tényező hatással van az ereink egészségére:

•    magas koleszterinszint

•    magas vérnyomás

•    cukorbetegség

•    krónikus vesebetegség

•    köszvény

•    túlsúly

•    stressz

•    dohányzás

•    örökölt hajlam

•    nem (a férfiak közt gyakoribb az előfordulása)

•    életkor (a korral a kockázat egyre növekszik, a betegek többsége 40 év feletti)

Az érelmeszesedés tünetei

infarktus_eseten_teendo_FBAz érelmeszesedés általában addig nem okoz tüneteket, míg az artéria belsejét több mint 70 százalékkal nem szűkítette. Csendes gyilkosnak is szokták hívni, mivel gyakran az első jele már maga a szívinfarktus. Ezért nagyon fontos, hogy a tünetek megjelenésekor, minél előbb fordulj orvoshoz.

Az érelmeszesedés tünetei attól függnek, hogy melyik érterület szűkületét okozza. Amennyiben a szív vérellátásáért felelős erek, azaz a koszorúerek érintettek, mellkasi fájdalom léphet fel. Ennek oka, hogy a szívizom vér- és oxigénellátása nem képes fedezni a szívizom igényét. Szívritmuszavar és szívelégtelenség is kialakulhat.

Az agyi erek meszesedése csökkent agyi vérellátáshoz vezet. Ez szédülést, koncentrációzavart, értelmi leépülést, heveny formájában agylágyulást okoz. A tünetek az érintett artériák területétől függnek, leggyakrabban bénulások, beszéd-, látási-, és érzékelési zavarok lépnek fel.

A végtagok artériáinak elmeszesedése az érintett végtag gyöngeségét, fájdalmát okozza. Addig, amíg a szűkület csak részleges, nyugalomban nincsenek panaszok, csupán akkor, amikor a mozgást végző izmok bőségesebb vérellátást igényelnek. Megfelelő kezelés nélkül végtagelhalást is eredményezhet.

Hogyan állítható meg az érelmeszesedés?

Az érelmeszesedés, mint betegség nem gyógyítható, de kordában tartható, elsősorban a rizikótényezők csökkentésével és életmódváltással. Ha a betegséget korai stádiumban felismerik, koleszterinszegény diétával és rendszeres testmozgással a lerakódások megszűnhetnek.

A megelőzés legfontosabb eszközei:

heart shape by various vegetables and fruits

•    Ne dohányozz és alkoholt is csak mértékkel fogyassz!

•    Vigyázz a testsúlyodra! Ha túlsúlyos vagy, szabadulj meg a fölösleges kilóktól!

•    Mozogj rendszeresen!

•    Egyél sok zöldséget és gyümölcsöt! Iktass be minél több értisztító növényt is az étrendedbe (pl. fokhagyma).

•    Kerüld a telített zsírsavakban és transzzsírokban gazdag ételeket!

•    Fogyassz elegendő rostot!

•    Próbáld kerülni a stresszt!

•    Rendszeresen ellenőriztesd a vérnyomásodat és a koleszterinszintedet (legalább évente kétszer).

Ha tetszett, oszd meg vagy kedveld!
Kapcsolódó termékek
Ezt láttad már?
Mi a teendő szívinfarktus esetén?
Netamin Facebook oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér