Koleszterinszint – a szó, amit nap, mint nap hallunk, és amiről általában csak annyit tudunk, hogy ha magas, az nem jó. De mit is jelent pontosan ez, és miért fontos figyelnünk rá a hétköznapokban? Rövid összefoglaló következik!
A reklámokat felületesen figyelve sokakban az rajzolódik ki, hogy a koleszterin életveszélyes, és mindenkinek figyelnie kell arra, hogy csökkentse. Ez azonban erős túlzás, hiszen maga a koleszterin minden emberi és állati sejtben megtalálható és létfontosságú az élethez, az alacsony koleszterinszint pedig épp olyan káros tud lenni, mint a magas! Az azonban valóban igaz, hogy figyelnünk kell arra, hogy ne lépjen át egy bizonyos szintet az úgynevezett „rossz koleszterin”.
A koleszterinnek ugyanis két típusa van: a jó (HDL-koleszterin) és a rossz (LDL-koleszterin). A koleszterinszint ennek a két típusnak az összegét mutatja a szervezetben, ha pedig túl magas az érték, az azt jelenti, hogy a sejtek nem tudják felhasználni az összes koleszterint, a felesleg lerakódik az erek falában, ez pedig szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához vezethet.
A magas koleszterinszintet több dolog is okozhatja. Az esetek legnagyobb százalékában a helytelen táplálkozás váltja ki a koleszterinszint emelkedését, ha ugyanis nem elég változatos és kiegyensúlyozott az étrendünk, a szervezetünk képtelen a megnövekedett számú felesleges koleszterint feldolgozni, ami így megtapad az erekben.
A magas koleszterinszintet olyan tényezők is okozhatják, amelyeknek a táplálkozáshoz nincs közük, ám azt idézik elő, hogy a koleszterint nem tudja feldolgozni szervezet. Ilyen a cukorbetegség és a pajzsmirigybetegség például. Mindezeken felül is rengeteg további tényező befolyásolhatja a koleszterintet: a nem, a kor, de akár a szedett gyógyszerek is.
Az ideális koleszterinszint 5.2 mmol/liter alatti érték, ha az 5.2 mmol/litert eléri, átlagos kockázatról, 5.2 és 6.4 között enyhén fokozott kockázatról, 6.4 mmol/liter feletti értéknél pedig fokozott kockázatról beszélhetünk.
A koleszterinszint csökkentése szerencsére könnyedén megoldható természetes eszközökkel, azaz, ha odafigyelünk arra, mit eszünk (kevesebb telített zsírsavat, több zöldséget és gyümölcsöt), és rendszeresen mozgunk. Ha azonban tudjuk, hogy magas a koleszterinszintünk, első lépésként mindig forduljunk szakorvoshoz, aki segít kialakítani a megfelelő diétát.
További cikkeink a témában:
Az elhíresült koleszterin-kérdés 1. rész
Az elhíresült koleszterin-kérdés 1. rész
A legnagyobb ellenség – a szívinfarktus 1. rész
A legnagyobb ellenség – a szívinfarktus 2. rész
3 tipp a megfelelő koleszterin-szinthez
Mitől alakulhat ki érelmeszesedés?
12 apró, de hatékony dolog a megfelelő koleszterin-szinthez
Felhasznált irodalom
https://www.healthline.com/health/cholesterol-ratio
https://www.nhs.uk/conditions/high-cholesterol/
http://www.webbeteg.hu/cikkek/adattar/6370/koleszterin-osszkoleszterin-hdlldl
Hozzászólások