A pajzsmirigy az emberi szervezetben minden folyamatban részt vesz, amely az anyagcseréért felelős. Épp ezért, ha túl sok, vagy épp túl kevés hormont termel a mirigy, annak kellemetlen következményei lehetnek. Komoly betegségek állhatnak a hátterében és a kezelést illetően is nagyon fontos tudni, hogy alul-vagy túlműködésről beszélünk. Cikkünkben végigvettük a jellemző tüneteket.
Pajzsmirigy-túlműködés (Hyperthyroidism)
Ebben az esetben a pajzsmirigy túl sok hormont termel, amelyet a szervezet képtelen hasznosítani. Több formája is létezik, az egyik leggyakoribb a Graves-Basedow kór, amelynél autoimmun folyamatok váltják ki a túlműködést.
A kiváltó okot pontosan még a szakemberek sem tudják meghatározni, de könnyen lehet, hogy ha teljesen egészségesek vagyunk, akkor is jelentkeznek a panaszok, ugyanis akár örökölni is lehet ezt a betegséget.
A pajzsmirigy-túlműködés tünetei lehetnek:
– szaporább szívverés
– fogyás és nagyobb étvágy
– izzadás
– állandó forróságérzet
– szabálytalan menstruációs ciklus
– intenzívebb bélmozgás (hasmenés-szerűen)
– nyaki terület megduzzadása
– szélsőséges érzelmi hullámok
– alvási zavarok
– szemproblémák, mint: szem enyhe kidülledése, gyakori szemirritáció
Pajzsmirigy-alulműködés (Hypothyroidism)
Ebben az esetben a szervezet a megfelelő mennyiséghez képest kevesebb hormont tud csak termelni. Egyik leggyakoribb formája a Hashimoto-thyreoditis (Hashimoto-betegség). Ennek hátterében szintén autoimmun-betegség áll, az esetek többségében inkább a nőket sújtja. Ebben az esetben a szervezet olyan antitesteket termel, amelyek kifejezetten a pajzsmirigyet támadják, tehát a test “önmaga ellen” vív harcot. Ez szövet-elhaláshoz és így a pajzsmirigy-hormon termelésének csökkenéséhez vezet. Kiválhatják egyéb hormonális gondok (amelyek mintegy dominó-szerűen borítják a szervezet működését), de itt is szerepet játszhat a genetikai hajlam.
Pajzsmirigy-alulműködés tünetei lehetnek:
– étvágytalanság
– hízás
– depresszió, motiváció elveszítése
– fáradtság
– lelassult szívverés
– gyakori székrekedés
– fokozott hajhullás
– “nehezebb”, lassabb gondolkodás, koncentrációs problémák
– teherbeesési nehézségek
– ajkak vagy az arc megduzzadása
– izzadás “hiánya”
– hideg végtagok, gyakori hidegérzés
– száraz bőr, viszketés, törékeny körmök
– rendszertelen menstruáció
Mivel sajnos gyakran előfordul, hogy a betegek a betegség két formája közt ide-oda csaponganak, kizárólag szakorvos segítségével állapítható meg biztosan, hogy melyik a legmegfelelőbb kezelési módszer. A tünetek észrevételével azonban már egy nagy lépést tudunk tenni a gyógyulás felé!
Hozzászólások