Az elmúlt évtizedekben sajnos egyre csak nő az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok száma. Ennek egyik legfőbb oka a helytelen, túlzott, illetve az indokolatlan antibiotikum használatban keresendő. A torokfájást például leggyakrabban vírusos fertőzés okozza. Ez azt jelenti, hogy az antibiotikum szedése mit sem ér ellene. Vannak viszont természetes megoldások, amik segítenek a torokfájás kezelésében.
Mi okozza a torokfájást?
A torokfájást okozhatja allergia, száraz vagy szennyezett levegő, és vírusfertőzések, mint például megfázás, influenza, krupp vagy bárányhimlő. Ezek mind olyan okok, amik ellen az antibiotikumok semmit sem érnek. A bakteriális fertőzések a torokfájásoknak csak nagyon kis százalékáért felelősek – például streptococcusos torokgyulladás, szamárköhögés vagy diftéria esetén.
7 természetes gyógymód torokfájás ellen
1. Édesgyökér
Az édesgyökér igazi ősi orvosság, régóta használják torokfájás ellen. Egy 2009-ben elvégzett tanulmány szerint enyhíti a torokgyulladás tüneteit és köhögés ellen is segíthet. 1-2 óránként kell vizes oldatával gargalizálni.
2. Csúszós szilfa
Tudományos kutatások ugyan nem igazán vizsgálták még hatásosságát, a csúszós szilfát azonban már az amerikai őslakosok is használták köhögés és torokfájás ellen. A belőle készített vizes oldat erősen nyálkás, ami segíti a letapadt váladék felszakadását. A csúszós szilfa szárított kérgéből készült port forró vízzel keverve kell inni.
3. Méz
Az önmagában vagy teába keverve fogyasztott méz a torokfájás elleni házi praktikák közül az egyik legnépszerűbb. Mit mond a tudomány a mézről? Egy 2007-es, 2 és 18 éves kor közötti gyerekeken végzett kutatás szerint a méz hatékonyabb a felső légúti fertőzés által okozott köhögés enyhítésében, mint a patikákban kapható gyógyszerek!
4. Sós víz
A Connecticuti Egyetem szakértői szerint a sós vízzel történő gargalizálás enyhíti a torokfájást, segít a letapadt váladék felszakításában, valamint elpusztítja a torokban élő baktériumokat. A Washingtoni Egyetem tanulmánya alapján egy pohár meleg vízben feloldott fél teáskanálnyi só csökkenti a gyulladást és tisztán tartja a torkot.
5. Fehérmályva gyökér
A fehérmályva, vagy más néven orvosi ziliz, a csúszós szilfához hasonlóan vízzel nyálkás oldatot alkot, ami bevonja a torkot és enyhíti az égő, szúró, kaparó érzést. A szárított gyökeret forró vízhez kell keverni a tea készítéséhez. Napi 2-3 alkalommal fogyasztva hatásos segítséget nyújthat.
6. Zsálya és Echinacea
A gyógynövény-páros hatását egy 2009-es kutatás vizsgálta. A 12 éves vagy annál idősebb betegeket két csoportra osztották: az egyiket echinacea/zsálya torokspray-vel kezelték, a másikat klórhexidin/lidokain hatóanyagú spray-vel. A 3 napos kúra után az eredmények azt mutatták, hogy a zsálya és echinacea spray ugyanannyira hatékony volt, mint a gyógyszeres verzió. Zsálya szárított leveléből készíthetsz házilag is forrázatot – a még meleg (de nem tűzforró) zsályateával pedig gargalizálj a torokfájdalom enyhítéséért.
7. Borsmenta
A borsmenta nem csak friss leheletet biztosít, de a torokfájás ellen is kiválóan hat. Spray formájában, de teaként is alkalmazható. Számos tudományos kutatás bizonyította gyulladáscsökkentő, antibakteriális és antivirális hatását.
Hozzászólások