A tesztoszteron a legfontosabb férfi nemi hormon, mely többek között szabályozza a termékenységet, a szexuális vágyat, az izomtömeget, a zsíreloszlást és az energiatermelést is. A férfi szervezetnek lényegében minden fontos funkciójára hatással van ez a kulcs-hormon: ha szintje jelentősen lecsökken, annak komoly következményei vannak az egészségre nézve.
Sajnos napjainkban nagyon sok férfi nem is tud róla, hogy a normálisnál alacsonyabb a tesztoszteronszintje. Különösen a 40 év feletti korosztályt veszélyezteti ez, hiszen ahogy gyarapszik az évek száma, úgy csökken folyamatosan a férfiak testében termelődő tesztoszteron mennyisége. De mi is pontosan a tesztoszteron szerepe? Miért olyan fontos 40 év felett is? És hogyan tudod hatékonyan növelni a szintjét?
A legfontosabb tudnivalók, nagyon röviden:
- A tesztoszteron számtalan alapvető funkciót szabályoz a férfi szervezetben.
- Az alacsony tesztoszteronszint rengeteg negatív következménnyel jár, pl. elhízás, impotencia, meddőség, a szívbetegség és cukorbetegség magasabb kockázata.
- A tesztoszteronszint 30 éves kor után folyamatos zuhanásnak indul.
- Természetes módszerekkel is növelhető a tesztoszteron szintje, úgy mint súlyzós edzés, több alvás, fogyás, vitamin- és ásványi anyag bevitel.
Mi az a tesztoszteron?
A tesztoszteron a férfi nemi jellegek kialakulásáért felelős hormon. Elsősorban a herékben termelődik, az úgynevezett Leydig sejtek által.
A tesztoszteron számos funkció szabályozásáért felelős a férfi szervezetben. Néhány fontos példa:
- spermatermelés
- nemi vágy
- csonttömeg
- zsír-eloszlás
- izomméret és -erő
- vörösvérsejt-termelés
Elegendő mennyiségű tesztoszteron hiányában a férfiak meddővé válnak. Ennek oka az, hogy tesztoszteronra szükség van az érett spermiumok kifejlődéséhez.
A tesztoszteronszintet az agy és az agyalapi mirigy irányítja. Létrejötte után a hormon végigutazik a férfi szervezeten, hogy elvégezhesse különböző fontos feladatait.
Mi számít normális tesztoszteronszintnek?
A tesztoszteronszint a nap folyamán nem állandó, ingadozik, éppen ezért reggel kell végezni a mérést, mert ebben a napszakban a tesztoszteron szintje 20-30 százalékkal magasabb, mint a délutáni órákban.
Jelenleg az elfogadott normál tesztoszteronszint 12 nmol/l (350 ng/dl), ez alatti szintnél már jelentkezhetnek tünetek, panaszok. Sőt, már 15 nmol/l (430 ng/dl) alatt is megfigyelhető az életerő, illetve nemi vágy csökkenése.
Orvosi szempontból csak 8 nmol/l (200 ng/dl) alatti értékek esetén beszélünk tesztoszteronhiányról, ilyenkor már azonban jelentős merevedési zavar és egyéb súlyos tünetek figyelhetőek meg.
A tesztoszteron szintje minden férfi szervezetében csökken az életkor előrehaladtával: 30 éves kor felett évente nagyjából 2 százalékkal.
Mit okoz, és hogyan ismerhető fel az alacsony tesztoszteronszint?
Nyugodtan kijelenthetjük: ha egy férfi vérében nem kering elegendő tesztoszteron, akkor nem nevezhető egészségesnek. Természetesen a tesztoszteron-hiánynak rengeteg árnyalata van, néha alig érezhető tüneteket produkál, néha pedig nagyon erős, az életminőséget jelentősen rontó tüneteket. A negatív hatás egyénenként is nagyon eltérő lehet, hiszen még a huszonévesek körében is nagyon nagy eltérések tapasztalhatók a tesztoszteronszintben (a férfi nemi hormon termelődése ebben az időszakban van csúcson). Ami egyik férfinál normális szint, az könnyen lehet, hogy a másiknál már vészesen alacsony.
Sok 40 feletti férfi sétál manapság az utcákon, aki nem is sejti, hogy tesztoszteronszintjének fokozásával mennyivel több lenne a mindennapi energiája, mennyivel fiatalabbnak érezné magát és mennyivel javulna általános egészsége.
Ha alacsony egy férfi tesztoszteronszintje, az alábbiakat tapasztalhatja:
- csökkent szexuális vágy vagy alacsony libidó
- kevesebb spontán erekció
- impotencia
- erekciós zavar
- alacsony spermaszám
- a mellszövet növekedése vagy duzzanata
Egyéb tünetek, melyek idővel jelentkezhetnek:
- alvászavarok
- koncentrációs nehézségek
- motiváció hiánya
- az izomtömeg és erő csökkenése
- a csontsűrűség csökkenése
- depresszió
- állandó fáradtság
- a testszőrzet csökkenése
- a testzsír növekedése
A krónikus, vagy folyamatosan fennálló, alacsony tesztoszteronszint csontritkuláshoz, hangulatingadozáshoz, energiahiányhoz, és herezsugorodáshoz vezethet.
Tanulmányok sora bizonyította, hogy a túl kevés tesztoszteron összefüggésbe hozható a rosszabb kognitív funkcióval, magasabb testtömeg-indexszel, a hasi zsír növekedésével, izom- és erővesztéssel, továbbá olyan krónikus betegségekkel is, mint a metabolikus szindróma, 2-es típusú cukorbetegség, szívbetegség, és a prosztatarák. Az alacsony tesztoszteronszint kutatások szerint megemeli az összes halálozás kockázatát is.
Hogyan tudod 40 év felett természetes úton növelni a tesztoszteronszintedet?
Nem muszáj karba tett kézzel tűrni, hogy minden egyes évben 2 százalékkal kevesebb legyen a tesztoszteron a szervezetedben. Ha mégis így tesz valaki, 55 éves korára már csak árnyéka lesz 15-20 évvel korábbi önmagának – pedig manapság az 50-es korosztály még egyáltalán nem számít idősnek!
Az alábbiak egytől egyik bizonyított, természetes módszerei a tesztoszteronszint növelésének:
- Legalább napi 7-8 óra alvás
- Fizikai aktivitás (főleg erősítő, súlyzós edzések)
- Stressz csökkentése
- D-vitamin- és cinkbevitel növelése
- Fehérjefogyasztás növelése
- A testzsírtömeg csökkentése (csökkentett energiatartalmú étrenddel, testmozgással)
Szeretnél még több tippet olvasni?
Olvasd el kapcsolódó cikkünket ide kattintva >>> 13 természetes módszer a tesztoszteron-szint növelésére
Érdekelnek az egészséges tesztoszteronszint elérésében segítő étrend-kiegészítők?
Nézd meg kedvezményes árú válogatás-termékcsomagunkat ide kattintva >>> Netamin Tesztoszteron+ csomag
Felhasznált irodalom
medicalnewstoday.com/articles/276013.php alternityhealthcare.com/2009/04/12/testosterone-levels-and-health-in-aging-men/ healthline.com/health/low-testosterone/testosterone-levels-by-age andrologusdoktor.hu/page2/page35/tesztoszteron.html nebido.com/en/hcp/research/testosterone-tools/conversion-tool.php
Hozzászólások