B12-vitamin: miért nélkülözhetetlen számunkra?
A B12-vitamin (kobalamin) vízben oldódó vitamin, amelyet az emberi szervezet önállóan nem képes előállítani, így kívülről, táplálék vagy kiegészítés útján kell biztosítani a bevitelt. Kizárólag állati szervezetekben, főleg a májban, húsban, tojásban és tejben található. Növények és gombák nem jelentenek forrást, ezért a vegánok és a vegetáriánusok számára feltétlenül fontos, hogy B12-vitamint tartalmazó kiegészítőt szedjenek.
A B12-vitamin rengeteg fontos funkciót tölt be a szervezetben, sokoldalúan segíti annak egészséges működését. Létfontosságú szerepe van az agy és az idegrendszer normál működésében, valamint a vörösvérsejtek képzésében. Szakértők szerint szerepet játszik testünk valamennyi sejtjének anyagcseréjében. Különösképpen a DNS szabályozására és szintézisére van hatással, illetve a zsírsavak szintézisére és az energiatermelésre.
A B12-vitamin jótékony hatásai*
- hozzájárul az idegrendszer normál működéséhez
- hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez
- hozzájárul a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez
- részt vesz a normál energiatermelő anyagcsere-folyamatokban
- hozzájárul a normál homocisztein-anyagcseréhez
- hozzájárul a normál pszichológiai funkció fenntartásához
- hozzájárul a normál vörösvérsejt-képződéshez
- szerepet játszik a sejtosztódásban
*Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) által tudományosan bizonyított, és az Európai Bizottság (EC) által engedélyezett állítások.
Lehet, hogy te is B12-vitamin-hiányos vagy?
A B12-hiány árulkodó jele a krónikus fáradtság, vagyis ha még 8 óra alvás után is nagyon fáradt vagy. Emellett gyakori még a fizikai gyengeség, a bizsergés, zsibbadás egyes testrészekben, a feledékenység, a szorongás, hangulatingadozás vagy akár depressziós tünetek. Jelentős hiány esetén vérszegénység is felléphet.
Mitől alakul ki a B12-vitamin-hiány?
Az alulellátottság nem csak vegetarianizmus vagy kiegyensúlyozatlan táplálkozás esetén alakulhat ki. Gyakori a B12-vitamin-hiány akkor is, ha a szervezet felszívóképessége nem megfelelő. A B12-vitamin felszívódása főként a bélrendszerben történik, ahol megfelelő mennyiségű gyomorsav szükséges, hogy a táplálékból szabaddá váljon a vitamin.
Felszívódási zavar az alábbi esetekben léphet fel:
- Gyomorsavhiány (50 év felett nagyon gyakori)1
- Felborult bélflóra-egyensúly, emésztési zavarok
- Krónikus gyomor- és bélbetegségek, gyomornyálkahártya-gyulladás
- Vércukorproblémák- és rendellenességek (inzulinrezisztencia, cukorbetegség)
- Bizonyos gyógyszerek szedése (fogamzásgátló, savcsökkentő gyógyszerek)
Metilkobalamin: kiválóan hasznosuló B12-vitamin
A jó hír, hogy étrend-kiegészítő szedésével még felszívódási problémák esetén is kiküszöbölhető a B12-vitamin-hiány. Erre a célra legideálisabb a metilkobalamin – a B12-vitamin biológiailag hasznos és metabolikusan aktív koenzim formája.
A metilkobalaminnak a szervezetben nem kell átesnie azon a konverziós folyamaton, ami a kobalamin egyéb formái esetében szükséges. (Egyes emberekben genetikai okokból ez a májban történő konverzió nem is képes végbemenni.) Ennek köszönhetően felszívódása és hasznosulása is gyorsabb, hatékonyabb, és egyes vizsgálatok szerint a szövetekben is jobban képes tárolódni.2 Ez azt jelenti, hogy a szervezetet tovább látja el B12-vitaminnal.
Mindezek alapján elmondható, hogy a metilkobalamint tartalmazó METIL-B12 szedése kifejezetten ajánlott nagyon magas B12-szükséglet esetén (pl. sportolás, sok fehérje fogyasztása), 50 év feletti életkorban, vegetáriánus vagy vegán életmódot folytatóknak, emésztőrendszeri zavarok/megbetegedések, illetve egyéb vitaminfelszívódási zavarok esetén.
Netamin Metil-B12 vitamintabletta – 60 db-os kiszerelés – 500 mcg B12-vitamin tablettánként.
OGYÉI szám: 20872/2018. Ez mit jelent? Azt, hogy a termék a jogszabályi előírásoknak megfelelve be lett jelentve az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetnél, mint étrend-kiegészítő készítmény. A Netamin termékek minden esetben magas minőség-biztosítási követelmények mellett, kiváló alapanyagokból készülnek a Te egészségedért.
Hivatkozások:
1Institute of Medicine. Dietary reference intakes for thiamin, riboflavin, niacin, vitamin B6, folate, vitamin B12, pantothenic acid, biotin, and choline. Washington, DC: National Academy Press, 1999.
2Okuda K, Yashima K, Kitazaki T, Takara I. Intestinal absorption and concurrent chemical changes of methylcobalamin. J Lab Clin Med. 1973 Apr;81(4):557-67.
Nagyon hatásos, a B12-hiányomat egy hónap alatt rendezte, szuper áron is kapható.
Egyetlen gondom van vele, a tabletta formája. Bár nem nagy tabletta, de kissé porózus az állaga és lapos. Így már többször előfordult, hogy lenyeléskor feltapad a torkomra, nehezen megy tovább. Szerencsésebb lenne más formában, kevésbé lapos tablettaként.