Ez az otthon elvégezhető, egyszerűen használható teszt az FSH (Follikulus Stimuláló Hormon) vizeletből történő kimutatására szolgál. Segítségével megtudhatod, hogy a menopauza vagy a perimenopauza időszakába léptél-e, így időben felkészülhetsz a kellemetlen mellékhatások csökkentésére.
Mi az a menopauza?
A menopauza szó konkrét jelentése: utolsó menstruáció. Változókornak és klimaxnak is szokás nevezni. Akkor mondhatjuk, hogy bekövetkezett egy nőnél a menopauza, ha az utolsó menstruációt követő 12 hónap vérzés mentesen telik. Magyarországon ez átlagosan 48-52 éves korban következik be.
A perimenopauza az az időszak, amikor a női szervezet elkezdi az átmenetet a menopauzába. Általában 3-4 évvel a menopauza előtt jelentkezik, de akár 10 évvel is megelőzheti azt.
Korai menopauzáról beszélünk, ha 40 éves kor előtt jelentkezik a menopauza, ez százból egy nőnél fordulhat elő. Ennél is ritkábban, ezerből egy nőnél fordulhat elő az, hogy 30 éves kor előtt elkezdődik a menopauza. Késői menopauza az, ami az 55. életév után következik be.
Mi az az FSH?
Az FSH a Follikulus Stimuláló Hormon (tüszőérlelő hormon) rövidítése, ez egy hormon, amit az agyalapi mirigy termel. Az FSH szintje ideiglenesen minden hónapban megemelkedik, hogy stimulálja a petefészkeket, hozzájárulva a petesejtek éréséhez. Amikor belépsz a menopauza időszakába és a petefészkek működése leáll, az FSH szintje is többszörösére nő és 3-5 évig folyamatosan emelkedett is marad.
Mit mutat meg ez a gyorsteszt?
Ez egy kvalitatív teszt – segítségével azt tudhatod meg, hogy emelkedett-e az FSH szintje a szervezetedben vagy nem. A teszt eredményéből következtetni lehet arra, hogy beléptél-e már a menopauza/perimenopauza időszakába vagy még nem.
Hogyan kell elvégezni a tesztet?
A Menopauza gyorsteszt használata rendkívül egyszerű, hasonló egy terhességi teszthez. Az eredményt perceken belül megkapod. Minden tesztkészlethez mellékelünk egy részletes használati utasítást. Kérjük, hogy olvasd el a teljes használati utasítást, elejétől végéig, mielőtt nekikezdenél a teszt elvégzésének.
Miért érdemes elvégezned ezt a gyorstesztet?
Míg sok nőnek egyáltalán nem vagy csak alig okoz problémákat a menopauza szakaszainak megélése, másoknál egészen kellemetlen, vagy akár súlyos tünetek is kísérhetik ezt az időszakot. Érdemes elvégezned ezt a tesztet, ha tudni szeretnéd, hogy tüneteidet a menopauza okozza-e. Ennek a tesztnek köszönhetően tudatosan tudsz nekivágni életed egy új fejezetének és orvosodhoz is felkészültebben tudsz fordulni.
Ha az alábbi kérdésekből legalább egyre „igen” a válaszod, akkor javasolt a menopauza teszt:
• Megnőtt a menstruációid közötti időszakok hosszúsága?
• A menstruációid időtartama az utóbbi időkben lecsökkent?
• Éreztél hőhullámokat (nagyon erős forróság érzetet) a fejeden vagy a tested egyéb területén?
• Hirtelen erőteljes izzadást tapasztalsz?
• Gyakran érzed gyengének magad vagy hamar elfáradsz?
• Hirtelen ingadozik a hangulatod?
Egyéb tünetek, melyekre érdemes figyelni: alacsony libidó, hüvelyviszketés- és szárazság, álmatlanság, ízületi fájdalmak, szemszárazság, lassú emésztés.
Mi a teendő, ha a teszt negatív eredményt mutat?
Ha a teszt negatív eredményt mutat, de a tüneteid nem múlnak, ismételd meg a tesztet 3 hónappal később. A negatív teszt nem garancia arra, hogy még nem ért el téged a menopauza. Ha negatív az eredmény, de menopauzás tüneteket tapasztalsz, lehet, hogy a perimenopauza vagy menopauza időszakában vagy. Mindig beszéld meg a tüneteidet és a teszt eredményeidet az orvosoddal.
Ne használd ezt a tesztet annak a meghatározására, hogy termékeny vagy-e vagy teherbe eshetsz-e. Ez a teszt nem tud megbízható választ adni arra, hogy teherbe tudsz-e esni.
Mi a teendő, ha a teszt pozitív eredményt mutat?
A pozitív eredmény azt jelenti, hogy az FSH szint magasabb a normálisnál, ebből az következik, hogy feltehetően a menopauza egyik szakaszában vagy. Ha pozitív eredményt kapsz a teszten vagy a menopauza tüneteit észleled magadon, keresd fel az orvosodat, aki további vizsgálatokat is elvégeztethet, megállapíthatja, hogy a menopauza melyik szakaszában vagy, illetve tanácsokat tud adni a tünetek enyhítésére.
NE hagyd abba a fogamzásgátló szedését ennek a tesztnek az eredményére alapozva, mert az nem 100%-os pontosságú, így akár még teherbe is eshetsz.
A menopauza tüneteinek enyhítése életmódbeli változtatásokkal, természetes úton is segíthető, pl. az alábbiakkal:
- heti háromszori testmozgás
- stresszoldó technikák, meditáció
- legalább napi 7-8 óra alvás
- koffein, dohányzás, és alkoholfogyasztás kerülése
- minimális cukorfogyasztás
- sok fehérje
Emellett a menopauza kezelés étrend-kiegészítők szedésével is támogatható. A tudományos kutatások hatékonynak találták ezen a területen a ligetszépe olajat, a magnéziumot, a Maca gyökeret, valamint az indol-3-karbinolt is.
Tovább életmód-tippeket találsz szakértői cikkeinkben:
►Változókor/Menopauza/Klimax – tünetek és természetes kezelésük
►Megvisel a változókor? Életmód-tippek a klimax tünetei ellen
►Változó kor egy megváltozott világban
►6 természetes segítség a klimax tüneteinek enyhítésére
►Túlsúly és klimax: mi az összefüggés?
Hozzászólások