fbpx
Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
9985 Ft felett ingyenes szállítás!
5000 Ft felett ajándék!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
Természetes gyógymódok
Felfázás ellen

A 10 legjobb természetes módszer makacs felfázás ellen

A felfázás kínzó tünetei hamar jelentkeznek, de szerencsére lehet csillapítani őket. Gyógynövények, házi praktikák felfázás ellen és a szövődmények megelőzésére.

Léteznek házi gyógymódok a felfázásraA felfázás (avagy hólyaghurut) az egyik leggyakoribb urológiai betegség, ami leginkább nők körében elterjedt. Majdnem minden nő legalább egyszer megtapasztalja élete során, minden ötödik nőnek pedig évente többször is meg kell küzdenie vele.

Fáj és csíp, amikor pisilsz? A megszokottnál is gyakrabban kell a mosdóba szaladgálnod? Esetleg alhasi fájdalmat is érzel? Kellemetlen panaszaid hátterében nagy valószínűséggel a felfázás áll – de ne ess kétségbe, van hatékony segítség! Számos természetes házi praktika létezik, mely enyhítheti a kellemetlen tüneteket, segítheti a gyorsabb gyógyulást vagy akár megelőzheti a fertőzést.

Mi okozhat felfázást?

Makacs egy tévhit az, ami szerint a felfázást a hideg idő okozza – pedig ma már 100% biztonsággal állíthatjuk, hogy semmi köze a probléma kialakulásához. Valószínűleg a betegség köznapi neve sem segít a helyzeten, hiszen a helyes megnevezés hólyaghurut (orvosi nevén cisztitisz).

Valójában „felfázás” téli hidegben és nyári melegben is jelentkezhet. A húgyúti fertőzést különféle baktériumok okozzák, amelyek a húgycsövön keresztül bejutnak a húgyhólyagba, irritálják annak nyálkahártyáját és gyulladáshoz vezetnek. Az esetek jelentős többségében (80-90%-ában) az E.coli baktérium a felelős, ami a vastagbélben természetesen is előfordul és könnyen átjuthat a végbélnyílás környékéről a húgycsőbe.

A felfázás számos tényezőtől függhet, ilyen például az életkor, a nem, a szexuális élet, valamint a felfázásra való hajlamosság.

A nők felfázása a serdülőkor és a menopauza idején a leggyakoribb, de a két időszak között is bármikor előfordulhat, például az aktív szexuális életet élők körében, mivel a rövid húgyvezetéken keresztül könnyebben eljutnak a baktériumok és a mikrobák a húgyhólyagba. A mikrobák nemcsak természetesen úton juthatnak el a húgyutakhoz, akár orvosi kezelések után is megjelenhetnek felfázásos tünetek, például katéterezés vagy hólyagtükrözés során is megfertőződhet a beteg.

Bár a felfázás inkább a nőket érinti, de a férfiak is elkaphatják, csak a péniszben található hosszabb húgyvezeték miatt kisebb az esélye, hogy a mikrobák a húgyhólyagba kerüljenek. A felfázás azonban a férfiakra ugyanolyan veszélyes lehet, mert többek között prosztatagyulladást vagy mellékhere-gyulladást is okozhat.

Hogyan ismerhető fel a felfázás?

A felfázás gyakori tünetei közé tartozik az erős és gyakori vizelési inger, zavaros, véres vagy erős szagú vizelet, égő érzés vagy fájdalom vizelés közben, émelygés, hányás, izomfájdalmak, nyilalló alhasi fájdalom. A mosdólátogatások száma zavaróan növekszik, mégis egy-egy alkalommal csak kis mennyiségű vizelet távozik.

Mit tudsz tenni a felfázás tünetei ellen?

1. Sok folyadék

A magas folyadékbevitel felhígítja a vizeletet, ami rontja a kórokozó baktériumok szaporodásának esélyét. A sok víz emellett átmossa a vesét és a húgyutakat, megtisztítja őket a gyulladást okozó baktériumoktól és lerakódásoktól.

Legalább napi 2-2,5 liter folyadékot kell bevinni – de ha meleg, párás az időjárás, vagy sok mozgást végzünk, akkor ennél több folyadékra is szükség van.

2. Segítenek a gyógyteák!

Bizonyos gyógyfűből készült teák is hatásosak felfázás esetén. A cickafarkfűből, mezei zsurlóból és csalánból készült tea vizelethajtó hatása miatt fontos ebben az időszakban, elősegíti a baktériumok távozását a szervezetből, illetve megnehezíti a baktériumok megtelepedését.

A medveszőlő és aranyvessző készítmények is eredményesen alkalmazhatóak a húgyuti panaszokra, mint ahogy a lestyán gyulladáscsökkentő hatását is érdemes kihasználni.

3. Probiotikumok

A fehérje segít shake segít a fogyásbanA probiotikus élelmiszerekben vagy kiegészítőkben található hasznos baktériumok erősítik az immunrendszert, segítik a tápanyagok felszívódását és az emésztés egészséges működését. Emellett megakadályozzák azoknak a bélbaktériumoknak az elszaporodását, amelyek a hüvelyben és a húgyutakban lévő organizmusokkal együtt problémákat okozhatnak.

Elég akár napi 1 pohár joghurtot megenni a pozitív hatás elérése érdekében!

4. C-vitamin

Felfázás esetén sokat segíthet a C-vitaminban gazdag ételek és italok fogyasztása. A magas dózisú C-vitamin (napi 1000 mg körül) savas kémhatásúvá teszi a vizeletet, ami meggátolja a baktériumok szaporodását, és antioxidáns hatásával erősíti az immunrendszert. Ha antibiotikum kúrával van kezelve a felfázás, érdemes a C-vitamin kúra előtt egyeztetni a kezelőorvossal, mert néhány antibiotikum hatástalan, ha a vizelet savas kémhatású.

5. Fokhagyma

A fokhagyma gombás fertőzésekre, felfázásra is javasolt.A legújabb kutatások szerint a fokhagyma hatásos fegyver lehet az antibiotikum-rezisztens baktériumok ellen. Az eredmények alapján a vizeletben talált baktériumok 56 százaléka nem reagált az antibiotikumos kezelésre, a fokhagyma-kivonat azonban ezeknek több mint 80 százalékát képes volt elpusztítani.

Ha nem kedveled a fokhagyma ízét vagy erős illatát, akkor a legjobb megoldás kapszula formájában bevinni.

6. Tőzegáfonya és társai

A tőzegáfonya hatásosságát a húgyúti fertőzések kezelésében már többször is bizonyították. Egy 2015-ös olasz kutatás szerint akár 73 százalékkal képes csökkenteni a betegség előfordulását a krónikus hólyaghurutban szenvedők esetében. A vizsgálatok eredményei azt mutatták, hogy a tőzegáfonyában található antioxidáns vegyületek, az ún. proantocianidinek segítenek megakadályozni, hogy az E-coli baktérium hozzátapadjon a hólyag falát borító hámsejtekhez.

Fogyasztható nyersen, turmixnak, gyümölcssaláta vagy sütemények részeként, áfonya lé vagy kapszula formájában is. Napi 6-800 mg vörös áfonya kivonat bevitele javasolt felfázás esetén.

Enyhe felfázásra a medveszőlő is tökéletes választás lehet, ugyanis nemcsak az E-coli baktérium ellen hasznos, hanem gyulladáscsökkentő és vizelethajtó hatással is rendelkezik, így gátolja a baktériumok megtapadását.

A medveszőlő leveléből kinyert hidrokinon-származékokék antibakteriális hatásúak, és nagy előnye az antibiotikumokkal szemben, hogy nem alakul ki vele szemben rezisztencia. A gyógynövényt már az Európai Gyógyszerügynökség is elismerte hagyományos növényi gyógyszerként.

A medveszőlő hatóanyaga azonban csak lúgos közegben fejti ki hatását, ezért a kúra során érdemes kerülni a savasító ételek – főleg a húsfélék – fogyasztását. A vizelet lúgosítása érdekében fogyasszunk szódabikarbónát, hüvelyeseket, sok zöldséget és gyümölcsöt.

A medveszőlőből főzhetünk teát, de fanyar és kesernyés íze miatt sokan inkább tabletta formájában fogyasztják.

Hólyaggyulladás ellen népszerű gyógynövény az aranyvessző is, ami aranyvesszőfű és aranyos ruta néven is közismert. Kiváló gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő és vízhajtó hatású, ezért segít a kórokozók elpusztításában és a húgyutak átmosásában is.

Az aranyvessző nemcsak felfázás ellen kiváló, de vesekő és vesehomok esetén is érdemes használni, mert vízhajtó hatása mellett a görcsös panaszokat is enyhíti. Fogyaszthatjuk teaként, de növényi kapszula formájában is kapható. A felfázás okozta hasi fájdalmat aranyvessző aromavízzel csillapíthatjuk, langyos vízbe téve, borogatásként használva gyors enyhülést hozhat.

7. Megfelelő öltözet

A fertőzések megelőzése, de a minél gyorsabb gyógyulás szempontjából is kritikus fontosságú az évszaknak megfelelő öltözködés. A természetes anyagú alsóneműk viselése javasolt, illetve fontos a szoros ruhadarabok kerülése, amik megakadályozzák, hogy a bőr lélegezhessen és a keringést is rontják.

8. Melegítőpárna

A húgyúti fertőzések égető, nyomó, görcsös fájdalmat tudnak okozni. A tünetek enyhítésére az egyik legjobb megoldás egy melegítőpárna alkalmazása. Fontos, hogy ne legyen túl forró, ne helyezzük közvetlenül a bőrre és egyhuzamban 15 percnél tovább ne használjuk!

9. Borogatás

Melegítőpárnához hasonló hatású lehet a borogatás is, amihez használható kamillatea, cickafarkfű, de akár konyhasó is. Nem kell mást tenni, mint 3-4 evőkanálnyi sót egy liter forró vízhez adni, majd a borogatásra szánt ruhadarabot belemártani. Ezt követően helyezzük a hólyag fölé, az alhas területére.

10. Ülőfürdő

Otthoni fürdőhöz használhatunk gyógynövényeket, amit hasonlóan készíthetünk el: egy liter forrásban lévő vízhez tegyünk 2-3 evőkanálnyi növényt, majd lehűlést követően öntsük a meleg fürdővízbe. Hatásos gyógynövény a cickafark, kamilla, zsurló, apróbojtorján, avagy a kamilla. Fontos figyelni arra, hogy míg a víz ne hűljön ki.

Mikor érdemes orvoshoz fordulni?

Felfázáskor általában az alsó húgyutak betegszenek meg, ami megfertőzheti a húgycsövet, a húgyhólyagot, majd a vesemedencét és a veséket is, ezért érdemes odafigyelni a különböző tünetekre, ha pedig súlyosbodik a felfázás, akkor orvosi segítséget is kérni.

A gyengébb felfázás pár nap alatt magától elmúlhat, ha azonban alhasi fájdalom, véres vizelet, vagy láz is megjelenik a sűrű vizelési inger mellett, akkor érdemes minél előbb orvoshoz fordulni, mert a felfázás olyan súlyos szövődményekhez is vezethet, mint a vesemedence-gyulladás.

A súlyosabb húgyúti fertőzést általában antibiotikum kúrával szokták kezelni, aminek köszönhetően 3-4 nap alatt már enyhülnek a tünetek, de a tünetek megszűnésével is fontos a teljes kúrát végigcsinálni, hogy a kórokozóktól végleg megszabaduljunk.

Hogyan kerülhető el a felfázás?

A felfázás ellen azzal lehet a legtöbbet tenni, ha a mikrobák nem kerülnek a húgyutukba, tehát a legfontosabb a megfelelő higiénia, a nemi szervek tisztán tartása.

Segíti a felfázás elleni védekezést a megfelelő mennyiségű – napi 2-3 liter – folyadék és a rostban gazdag ételek fogyasztása, továbbá érdemes elkerülni az ülőfürdőket, különösen a termálvizes strandokat, és a hideg felületre ülést is.

Hideg esetén fontos a megfelelő, réteges öltözködés, és egész évben lényeges olyan pamutból, természetes anyagokból készült alsóneműt választani, ami nem túl szoros.

Felhasznált irodalom
wsh.nhs.uk/CMS-Documents/Services/Urology/Recurrent-UTI-Booklet.pdf

medicalnewstoday.com/articles/189953

medicalnewstoday.com/articles/318048

pharmaceutical-technology.com/news/newsgarlic-treats-antimicrobial-resistant-urinary-tract-infections-says-new-study-4619080

itherapeutics.com.au/page.jsp?p=News&newsID=380
Ha tetszett, oszd meg vagy kedveld!
Kapcsolódó termékek
Netamin Facebook oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér